De Raam Fun to Go duofiets met trapondersteuning
Een tuin waar mensen groeien
Aanleiding en doel
Niet iedere oudere kan of wil nog gemakkelijk deelnemen aan een wandeling. Fysieke beperkingen, vermoeidheid of onzekerheid kunnen ervoor zorgen dat bewegen en buiten zijn minder toegankelijk worden. Met de aanschaf van een elektrische duofiets wil Tuin de Es deze drempel verlagen.
De duofiets maakt het mogelijk om op een veilige en ontspannen manier samen op pad te gaan. De deelnemer kan, afhankelijk van de mogelijkheden, actief meetrappen of zich laten ondersteunen. Zo ontstaan nieuwe mogelijkheden voor beweging, natuurbeleving, ontmoeting en persoonlijke aandacht.
Het doel is om het fysieke, mentale en sociale welzijn van ouderen te versterken en hun betrokkenheid bij de omgeving te vergroten. Een fietstocht biedt bovendien ruimte voor gesprekken, het ophalen van herinneringen en het samen genieten van de natuur.
“Van buiten word je beter.”
Deze gedachte sluit direct aan bij de visie van Tuin de Es: mensen ondersteunen in hun welzijn, verbinding en kwaliteit van leven door hen op een laagdrempelige manier in contact te brengen met de natuur en met elkaar.
Sociale en maatschappelijke meerwaarde
De duofiets is niet alleen bedoeld voor de deelnemers van Tuin de Es. Ook ouderen uit de omgeving van Haaren kunnen gebruikmaken van de fiets. Daarmee ontstaat een laagdrempelige mogelijkheid voor mensen die nog geen gebruikmaken van dagbesteding om kennis te maken met Tuin de Es en haar gemeenschap.
Een fietstocht naar of rondom de tuinderij kan zo een eerste stap zijn naar meer ontmoeting, beweging en deelname aan activiteiten. Ook familieleden en vrijwilligers kunnen samen met deelnemers op pad.
De meerwaarde wordt ondersteund door de eigen praktijkervaring van Tuin de Es. Tijdens twee proefritten werd zichtbaar dat de duofiets uitnodigt tot bewegen, maar ook tot ontspanning, gesprek en het gezamenlijk beleven van de natuur. Bij Tuin de Es zijn circa 40 vrijwilligers betrokken; een aantal van hen heeft aangegeven regelmatig met deelnemers te willen fietsen.
Investering
Voor de aanschaf van een geschikte elektrische duofiets is een eenmalige investering van circa €14.465 nodig:
- Van Raam Fun2Go duofiets: €10.519
- Trapondersteuning/accu: €2.999
- Spiegel: €30
- Armleuningen: €294
- meerprijs accu 25,5 Ah, 598
- cube easy release, 25
De jaarlijkse kosten voor onderhoud en verzekering worden door Tuin de Es gedragen.
De initiatiefnemer draagt zelf €1.000 bij als symbolische startbijdrage en als blijk van vertrouwen in de meerwaarde van het project. Voor het resterende bedrag wordt gezocht naar fondsen, externe financiering, sponsoring en waar mogelijk gemeentelijke ondersteuning. Maar JIJ kan ook meedoen!
De gewenste impact
Met de elektrische duofiets wil Tuin de Es ouderen letterlijk en figuurlijk meer in beweging brengen. Het project draagt bij aan:
- meer beweging en buiten zijn;
- contact en sociale verbondenheid;
- natuurbeleving en ontspanning;
- het stimuleren van herinneringen en gesprekken;
- behoud van zelfstandigheid en kwaliteit van leven;
- laagdrempelige deelname aan de samenleving;
- ontmoeting tussen ouderen, vrijwilligers, familie en de gemeenschap.
De duofiets is daarmee meer dan een vervoermiddel. Het is een middel om mensen samen naar buiten te brengen, mee te laten doen en nieuwe verbindingen te laten ervaren.